Difference between revisions of "Collection:Windows.pl"

From Free Software Directory
Jump to: navigation, search
(Windows-only free software: missing)
(move NVDA to windows-only)
Line 32: Line 32:
 
|-
 
|-
 
! Accessibility {{High Priority Project}}
 
! Accessibility {{High Priority Project}}
| NVDA
+
|  
 
| Windows Narrator[2]
 
| Windows Narrator[2]
 
|-
 
|-
Line 213: Line 213:
 
====Rufus====
 
====Rufus====
 
[https://rufus.akeo.ie/ Rufus] to wolna, przenośna aplikacja, której można używać do formatowania i tworzenia rozruchowych dysków flash USB lub Live USB.
 
[https://rufus.akeo.ie/ Rufus] to wolna, przenośna aplikacja, której można używać do formatowania i tworzenia rozruchowych dysków flash USB lub Live USB.
Contents
+
====NVDA====
 +
NonVisual Desktop Access (NVDA) - czytnik ekranowy dla systemu operacyjnego Microsoft Windows dostępny na licencji GPL. Rozwijany jest przez organizację NV Access oraz społeczność użytkowników.
  
 
==Zobacz także==
 
==Zobacz także==

Revision as of 08:20, 27 October 2021

Ta kolekcja jest utrzymywana przez zespół projektowy ds. wymiany wolnego oprogramowania.

Oprogramowanie Microsoftu to złośliwe oprogramowanie, apelujemy do wszystkich użytkowników Windowsa o jak najszybsze przejście na wolną dystrybucję GNU/Linuksa.

Oto lista popularnych wolnych aplikacji, które działają w systemie Microsoft Windows — wraz z zastrzeżonymi aplikacjami, które zastępują. Jeśli nadal jesteś użytkownikiem systemu Windows, możesz zrobić pierwszy krok w kierunku wolnego oprogramowania, instalując te aplikacje.

„Wolne oprogramowanie” [free sofware] oznacza oprogramowanie, które szanuje wolność i społeczność użytkowników. W skrócie znaczy, że wolno użytkownikom uruchamiać, powielać, badać, zmieniać i ulepszać oprogramowanie. Więc „wolne oprogramowanie” to kwestia wolności, nie ceny. By zrozumieć to pojęcie, powinniście myśleć o „wolności słowa” [angielskie „free” może znaczyć „wolny”, ale też może oznaczać „darmowy” – “free” as in “free speech,” not as in “free beer”]. Czasami nazywamy to „oprogramownie libre”, pożyczając termin z francuskiego lub hiszpańskiego, [libre software] aby podkreślić, że nie chodzi o cenę. Oznacza to, że możesz swobodnie korzystać z tych programów w sposób konstruktywny, samodzielnie lub w społeczności, z poszanowaniem wolności innych. Dostępny jest kod źródłowy, dzięki czemu możesz studiować oprogramowanie, dostosowywać je do swoich potrzeb, naprawiać błędy i wydawać wersje z nowymi funkcjami. Możesz również przekonać lub zapłacić innym, aby zrobili to za Ciebie. Możesz również rozdawać i sprzedawać kopie zgodnie z warunkami odpowiedniej licencji wolnego oprogramowania. Te programy są wolnym oprogramowaniem, ponieważ masz swobodę w ich używaniu. Wolne oprogramowanie rozwija się pod kontrolą użytkowników.

Microsoft Windows jest jasnym i pouczającym przykładem niewolnego oprogramowania. Jego kod źródłowy jest tajemnicą, więc programiści nie mogą się z niego uczyć, naprawiać, dostosowywać do swoich klientów (Twoich) potrzeb, a nawet sprawdzać, co naprawdę robi. Jeśli udostępnisz kopie sąsiadom, zostaniesz nazwany „piratem”, a użytkownikom grożono za to więzieniem. Niewolne oprogramowanie jest całkowicie kontrolowane przez jego programistę, który ma również władzę nad użytkownikami. Rozpoczęliśmy ruch wolnego oprogramowania, ponieważ ta władza jest niesprawiedliwa.

Korzystanie z wolnego oprogramowania w systemie Microsoft Windows (lub dowolnym niewolnym systemie operacyjnym) jest pierwszym krokiem w kierunku wolności, ale nie prowadzi do tego wszystkiego. Dopóki korzystasz z systemu Windows, nadal jesteś pod władzą Microsoftu.

Jednak na tej stronie zajmujemy się pierwszym krokiem.

Wolne oprogramowanie

Type Wolny program[1] Zamiennik
Oprogramowanie do grafiki komputerowej 3D Blender

FreeCAD
OpenSCAD
LibreCAD

AutoCAD
Autodesk Maya ("Maya")
Autodesk 3ds Max
Accessibility Hpp-logo.png Windows Narrator[2]
Anonimowy P2P GNUnet DC++
Antywirus ClamWin Avast Antivirus

AVG AntiVirus
F-Secure
Kaspersky Anti-Virus
McAfee VirusScan
Panda
Norton AntiVirus

Klient BitTorrent Tribler BitTorrent
qBittorrent
Kompilator Mingw-w64 Microsoft Visual C++
DTP Scribus Adobe InDesign
Microsoft Publisher
QuarkXPress
Programy do diagramów Dia Microsoft Visio
Przeglądarka dokumentów Evince Adobe Reader
Microsoft Reader
Nitro PDF Reader
Klient poczty e-mail, agregator wiadomości[3] Claws Mail Microsoft Outlook
Windows Mail[4]
Komunikacja multimedialna Hpp-logo.png Ekiga

Gajim
Jami
Jitsi Desktop
Linphone
qTox
Wire

Line
Microsoft Skype
Paltalk Desktop
Riot.im
Signal
Viber
WeChat
Klient wiadomości błyskawicznych Pidgin (pidgin-otr)

Psi
PyBitmessage
Ricochet

ICQ
Telegram
Trillian
Yahoo! Messenger
Live USB Rufus Etcher
UNetbootin[5]
Windows To Go[4]
Odtwarzacz multimedialny VLC media player (VLC) PowerDVD
Windows Media Player
Apple QuickTime
RealPlayer Basic
Obliczenia numeryczne GNU Octave

Scilab

MATLAB
Pakiet biurowy LibreOffice Microsoft Office
Online storage ownCloud (client) Apple iCloud
Dropbox
Nextcloud (client only)
Serwer proxy Privoxy
Edytor grafiki rastrowej GIMP

Krita
Tux Paint

PaintShop Pro
Adobe Photoshop
Microsoft Paint[4]
Edytor tekstu Gedit

Notepad++
Vim

Notepad
Edytor grafiki wektorowej Inkscape

Xfig

CorelDraw
Adobe Illustrator
Xara Photo & Graphic Designer
Klient VPN OpenVPN
Przeglądarka internetowa Tor Browser Chromium
Google Chrome
Internet Explorer[2]
  1. To jest wybór bardziej popularnych wolnych aplikacji dostępnych na platformę Microsoft Windows i nie jest to pełna lista. Możesz sprawdzić kategorię Runs-on/Windows Runs-on/Windows, aby uzyskać więcej oprogramowania. Programy tylko dla systemu Windows również mogą być wymienione tutaj, ale mają linki zewnętrzne
  2. Zawarty w systemie operacyjnym i zazwyczaj nie można go usunąć.
  3. Programy marki Mozilla, takie jak Firefox i Thunderbird, nie są wolnym oprogramowaniem, chyba że ich nazwy zostaną zmienione. Wynika to z polityki Mozilli dotyczącej znaków towarowych, która zabrania sprzedaży kopii niezmodyfikowanych plików wykonywalnych.
  4. GNU IceCat (fork Mozilla Firefox ESR) porzucił obsługę systemu Windows po wersji 38.8.0.
  5. Zaleca niewolne oprogramowanie.

Wolne oprogramowanie tylko dla systemu Windows

ClamWin

ClamWinto wolne narzędzie antywirusowe z graficznym interfejsem użytkownika do silnika Clam AntiVirus.

Notepad++

Notepad++ to edytor tekstu, który obsługuje edycję w kartach, co umożliwia pracę z wieloma otwartymi plikami w jednym oknie.

Rufus

Rufus to wolna, przenośna aplikacja, której można używać do formatowania i tworzenia rozruchowych dysków flash USB lub Live USB.

NVDA

NonVisual Desktop Access (NVDA) - czytnik ekranowy dla systemu operacyjnego Microsoft Windows dostępny na licencji GPL. Rozwijany jest przez organizację NV Access oraz społeczność użytkowników.

Zobacz także

Linki zewnętrznePermission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License, Version 1.3 or any later version published by the Free Software Foundation; with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. A copy of the license is included in the page “GNU Free Documentation License”.

The copyright and license notices on this page only apply to the text on this page. Any software or copyright-licenses or other similar notices described in this text has its own copyright notice and license, which can usually be found in the distribution or license text itself.